Sundhedsfremmeenheden

I Sundhedsfremmeenheden arbejder vi med forebyggelse og sundhedsfremme til alle borgere.

Vi indsamler og formidler viden om sundhed og arbejder med at udvikle og afprøve de bedst egnede metoder til fremme af sundhed og forebyggelse af sygdom.

Sundhed for alle

Sundhedsfremmeenheden i Randers Sundhedscenter udvikler og igangsætter også indsatser, som kan leve videre i andre kommunale forvaltninger og institutioner. Vi skaber samspil og sammenhæng i sundhedstiltag på tværs af kommunale forvaltninger, borgere og virksomheder.

Sundhedsteamet samarbejder med hele Randers Kommune, Region Midt, Praksissektoren, foreninger, private virksomheder og frivillige.

Medarbejdere

Leder af Randers Sundhedscenter
Tue Linderoth
Telefon: 2399 5331
E-mail: tue.linderoth@randers.dk

Sundhedskoordinator
Inger Kruse Andersen
Telefon: 5156 2197
E-mail: ika@randers.dk

Sundhedskoordinator
Jannie Martensen
Telefon: 2942 4078
E-mail: jannie.martensen@randers.dk

Sundhedskoordinator
Matias Gjerløv
Telefon: 2034 7724
E-mail: matias.gjerlov@randers.dk

Sundhedskoordinator
Gitte Engstrup
Telefon: 5156 2246
E-mail: gitte.engstrup@randers.dk

Rygestoprådgivere
Pernille Simonsen
Tlf.: 23997699
E-mail: rygestop.randers.dk

Janne Nellemann Pedersen
Tlf.: 23433681
E-mail: rygestop.randers.dk

Koordinator for mad og overvægt
Karen Kim Winther
Telefon: 2323 6446
E-mail: kkw@randers.dk

Koordinator for seksuel sundhed, Sexologisk rådgiver
Janni Watson 
Telefon: 5156 2224
E-mail: janni.watson@randers.dk

Klinisk diætist
Camilla Kjeldsen Nielsen
Telefon: 2166 4397
E-mail: ckn@randers.dk

Klinisk Diætist
Kadia Bentsen Nielsen
Telefon: 2490 5820
E-mail: kadia.bentsen.nielsen@randers.dk

Klinisk diætist
Tina Halvorsen
Telefon: 2040 8428
E-mail: tina.halvorsen@randers.dk

Kommunikationsmedarbejder
Mette Poulsen
E-mail: mette.poulsen@randers.dk

Koordinator
Lone Wessman
Telefon: 2926 7471
E-mail: lw@randers.dk

Psykomotorisk terapeut
Birte Suneson
Telefon: 2139 0168
E-mail: birte.suneson@randers.dk