
Selvbetjening på hjemmesiden kræver nu MitID
Selvbetjeningen ”Mit Affald” her på hjemmesiden er blevet opdateret og kræver nu, at man bekræfter sin identitet med MitID. App’en fungerer, som den plejer.
Torsdag d. 29. maj giver Kristi Himmelfartsdag anledning til en lille ferie for mange, men skraldemændene er stadig på arbejde. Derfor bliver dine beholdere også tømt ganske som de plejer.
Du kan altid tjekke dine tømmetider i vores selvbetjening her.
Affaldskontoret har derimod lukket fredag den 30. maj. Du kan dog stadig melde ind via appen eller lægge en besked på telefonsvareren. Så kigger vi på det hurtigst muligt.
Har du planlagt en tur på genbrugspladsen er det også muligt, men vær opmærksom på at de lukker kl. 16 på grund af helligdagen. Fredag er der normalt åbent på genbrugspladserne fra kl. 10-18.