Dekorativ

Den Sociale Sundhedsuge 2025

Sundhed, bevægelse og fællesskab for børn, unge og voksne med handicap, autisme, senhjerneskade og andre særlige behov i uge 21.

Der er masser af gode oplevelser for dig i uge 21, hvor vi i Randers Kommune har særlig fokus på sundhed.

I løbet af ugen kan du helt gratis prøve en masse forskellige aktiviteter hos lokale foreninger. Du kan komme alene, med en ledsager, familie eller venner.

Det er helt uforpligtende – du kan bare møde op og være med. Og der er hjælp at få, hvis du har brug for støtte undervejs.

Du kan prøve:

  • Håndbold

  • Parkour og spring for børn

  • Boccia og kørestolsbasket

  • Yoga og rehab-golf

  • Svømning og para-atletik

  • Fodbold, skydning og meget mere

Program for Den Sociale Sundhedsuge 2025

Sammen skaber vi plads til alle

Den Sociale Sundhedsuge er arrangeret af Randers Kommune og Parasport Randers i samarbejde med lokale foreninger og klubber. Vi arbejder for, at alle – uanset udfordringer – skal have mulighed for at dyrke idræt og være med i fællesskabet.

Har du spørgsmål? Tag fat i mig