Udkast til Beskæftigelsesplan 2023
Høring: Randers Kommunes udkast til Beskæftigelsesplan 2023. Beskæftigelsesplanen beskriver indsatsen på jobcentret i 2023.
24. oktober 2022
14. oktober 2022
Kommunerne skal hvert år udarbejde en beskæftigelsesplan for det kommende indsatsår. Randers Kommune har derfor udarbejdet et udkast til Beskæftigelsesplan 2023, som fremlægges til høring.
Beskæftigelsesplan 2023 følger i hovedtræk den samme opbygning som Beskæftigelsesplan 2022, men der er i forholdt til 2022-planen tilføjet et afsnit, der redegør for Randers Kommunes rammevilkår for beskæftigelsesindsatsen. Endvidere er jobcentrets samarbejde med borgerne beskrevet mere indgående end tidligere.
Randers Kommune vil i indsatsåret arbejde med at øge det tværgående samarbejde mellem Socialafdelingen og Arbejdsmarkedsafdelingen ved at tilbyde borgerne tværgående indsatser. I 2023 vil der blive etableret en tværgående indsats for borgere med autismespektrumforstyrrelser. Dette tilbud er ved at blive tilrettelagt, og er derfor endnu ikke beskrevet fuldstændigt i udkastet til Beskæftigelsesplan 2023.
Ligeledes indgår der ikke i det fremlagt udkast status- og måltal, da Randers Kommune ønsker at basere disse på de mest mulige aktuelle tal i forhold til 2023.
Dimensioneringen af beskæftigelsesindsatsen i 2023 bygger på KL’s vejledninger, som er udarbejdet før sommeren 2022. Der er mange usikkerhedsmomenter i forhold til den økonomiske udvikling i 2023 og dermed den konjunkturafhængige del af arbejdsmarkedet. Det er i øjeblikket vanskeligt at sige, hvordan energiforsyning, inflation og renteniveau vil udvikle sig, samt i hvilket omfang øvrige forsyningskædeproblemer vil være løst. Det har derfor været nødvendigt at tage forbehold for udviklingen.
Beskæftigelsesplanen indeholder i lighed med tidligere år beskæftigelsesministerens vejledende mål for beskæftigelsesindsatsen i 2023, de såkaldte ministermål.
Beskæftigelsesministeren har valgt at videreføre ministermålene fra 2022 i 2023, da ministeren ønsker at fastholde kontinuitet i indsatsen. Ministermålene er derfor i 2023:
- Alle ledige skal have en værdig sagsbehandling.
- Flere ledige skal opkvalificeres.
- Flere ledige flygtninge og familiesammenførte skal være selvforsørgende.
- Flere personer med handicap skal i beskæftigelse.
- Virksomhederne skal sikres den nødvendige og kvalificerede arbejdskraft.