Oversigt over kandidater, partier, lister og valgforbund

Få et overblik over de kandidater, partier og lister, som stillede op til kommunalvalget. Se også de liste- og valgforbund, der var indgået.

Følgende partier og lister stillede op til kommunalvalget 2021. Tryk på det enkelte parti/den enkelte liste for at se, hvilke kandidater der stillede op for partiet/listen.

De partier/lister, hvor kandidaterne ikke er nummererede, havde sideordnet opstilling. Det betyder, at de personlige stemmer er afgørende for, hvem der bliver valgt inden for partierne/listerne.

De partier/lister, hvor kandidaterne er nummererede, er partilister. Det betyder, at især rækkefølgen på stemmesedlen havde betydning for, hvem der blev valgt inden for partierne/listerne.

  • Torben Hansen
  • Ellen Petersen
  • Lise-Lotte Leervad Larsen
  • Stine Eiby
  • Anker Boje
  • Anne Hjortshøj
  • Henrik Leth
  • Karen Lagoni
  • Steen Bundgaard
  • Pia Moldt
  • Marianne Carøe
  • Claus Ørsted
  • Jesper Gade
  • Henriette Malland
  • Christian Engelbrecht Pedersen
  • Peter Nellemann
  • Martin Vedstesen
  • Peter Hansen
  • Stoil Zaylov
  • Per Blicher
  • Ib Møller Pedersen
  • Hans Christian Mortensen
  • Jørgen Mogensen
  • Rafael-Raducu Andrasescu
  • Johan Seider
  • Merete Østergaard
  • Tanja Lauenborg
  • Mogens Nyholm, Vorup
  • Rebecca Marie Johansson, Randers NV
  • Dan Løvkvist, Randers C
  • Britt Grøndal Bertelsen, Randers NØ
  • Søren Mikkelsen, Gjerlev
  • Poul Rubach, Harridslev
  • Thomas Sandvang Jensen, Langå
  • Helle Koch Jensen, Romalt
  • Per Thuesen, Tånum
  • Sibel Saricam, Randers C
  • Søren Vindum Horup, Støvring
  • Kristian Neergaard, Paderup
  • Karin Blach, Randers C
  • Jørgen Grejs Hansen, Randers NV
  • Jytte Juul Wehlmann, Randers C
  • Søren Nørgaard, Randers C
  • Hans Toftdahl, Assentoft
  • Daniel Madié, Hornbæk
  • Christina Kjærsgaard, Dronningborg
  • Rikke Søndergaard Schneider, Udbyhøj
  • Christian Bach Brandt, Kristrup
  • Bo Vestergaard Hansen, Romalt
  • Lars Hellmund, Randers
  • Christian Boldsen, Havndal
  • Christian Hartmann, Randers
  • Frederikke Noa Jung, Randers
  • Thor Tankred, Dronningborg
  • Karsten Ulstrup Kristensen, Randers
  • Bo Ratz, Randers NV
  • Christian Thomsen, Vorup
  • Morten Ballegaard Sørensen, Tvede
  • Bia Ndamukunda, Randers NV
  • Jørgen Mark, Randers NØ
  • Helle Weltz, Randers NØ
  • Jesper Ohlrich, Randers
  • Nicholai Holst Jakobsen, Assentoft
  • Joakim Salling, Spentrup
  • Lars Axel Nielsen, Gjerlev J
  • Niels-Christian Braad, Randers
  • Jesper Braad, Randers NV
  • Gitte Bang Knudsen, Fårup
  • Claus Gammelsmølf Dahl, Havndal
  • Peter Skyum, Ø. Velling
  1. Rosa Lykke Yde
  2. Jens Kristian Laursen
  3. Flemming Sørensen
  4. Ann Søndergaard Pedersen
  5. Søren Norlander
  6. Annemarie Brynnum Andersen
  7. Jannie Zajkovska
  8. Alice Mølbæk
  9. Bent Olesen
  10. Emily Vilstrup Ransborg
  11. Asger Nørgaard
  12. Mikkel Maagaard
  • Louise Hellmund
  • Andreas Horsmark
  • Lars Rytter Sørensen
  • Jacob Dalsager
  1. Nils-Erik Mulvad, Kristrup
  2. Søren Dahl Andersen, Jebjerg
  3. Wivine Kabami, Kristrup
  4. Max Munch, Assentoft
  1. Bjarne Overmark
  2. Lone Thomasen
  3. Rasmus Bøgh Vinther
  4. Mark Larsen
  5. Mads Bloch
  6. Melita Dzafic
  7. Kathrine Junski
  8. Feramuz Acar
  9. Michael Rützou
  10. Adnan Barzange
  11. Anette Andersen
  12. Jesper Haahr Mortensen
  • Frank Nørgaard
  • Nick Zimmermann
  • Nicolai Estrup
  • Tommy Larsen
  • John Kleiner
  • Erik Bo Andersen
  • Farid Sahel
  • Peter Møller Kjeldsen
  • Erik Blok Andersen
  • Jan Votteler
  • Bo Bay Jensen
  • Henning Mortensen
  • Jørn Jensen
  • Christina Lindholm
  • Claus Berggren, Randers NØ
  • Louise Høeg, Hornbæk
  • Morten Lindberg, Assentoft
  • Lene Prip-Sørensen, Hald
  • Niels Erik Christensen, Ø. Bjerregrav
  • Niels Erik Wegger, Spentrup
  • Mads Kirk, Munkdrup
  • Lars Søgaard, Langå
  • Kasper Justesen, Randers NØ
  • Karen Mathilde Højlund Jensen, Tånum
  • Knud Pedersen, Mellerup
  • Jan Buus Larsen, Randers NV
  • Jens Peter Hansen, Asferg
  • Anders Burlund, Randers C
  • Annette Mejer, Hornbæk
  • Anders Henrik Jensen, Stevnstrup
  • Josefine Præst, Harridslev
  • Anders Bach Andersen, Dalbyover
  • Carsten Solberg, Randers C
  • Ole Jakobsen, Randers C
  • Kristina Møller, Spentrup
  • Anton S. Adamsen, Randers C
  • Bertil Wraa, Vorup
  • Emil Seidelin, Randers NØ
  • Jens Bach Andersen, Nørbæk
  1. Kasper Fuhr Christensen
  2. Pernille Heibøll Sørensen
  3. Henrik Manero Hald
  4. Martin Minka Jensen
  5. Luna Munk
  6. Ole Gynther Heibøll Sørensen
  7. Ejvind Clemmensen
  8. Trine Jensen
  9. Teit Nørgaard Madsen
  1. Frida Valbjørn Christensen, Randers C
  2. Karina Hjorth, Paderup
  3. Anders Pedersen, Harridslev
  4. Kalle Nielsen, Dronningborg
  5. Lise Baastrup, Randers NØ
  6. Simon Hviid Justesen, Randers C
  7. Lisbeth Sand, Randers
  8. Jakob Lausch Krogh, Randers

Valgforbund

Følgende listeforbund og valgforbund er i overensstemmelse med den kommunale valglov anmeldt inden mandag den 4. oktober kl. 12.00.

1. valgforbund

  • A. Socialdemokratiet
  • F. SF - Socialistisk Folkeparti

2. valgforbund

  • B. Radikale Venstre
  • K. Kristendemokraterne

3. valgforbund

  • O. Dansk Folkeparti
  • V. Venstre, Danmarks Liberale Parti

4. valgforbund

  • C. Det Konservative Folkeparti
  • D. Nye Borgerlige
  • I. Liberal Alliance

5. valgforbund

  • L. Beboerlisten
  • Æ. Velfærdslisten
  • Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne