Børn og forældre er med i stor 25-års jubilæumsfest for satellitten

Med ord fra både nuværende og gamle elever blev specialtilbuddet satellittens 25-års jubilæum fejret med manér.

Der var lagt op til den helt store fest med sang, balloner og pølsevogn, da det store jubilæum skulle fejres. Festen startede med fællessang og derefter tale fra to nuværende elever, der begge fortalte om pædagoger og læreres engagement på Satellitten. De fortalte ligeledes, at Satellitten have givet dem de bedste skoleår, de har haft.

På dagen for fejringen blev et billede, som eleverne har været med til at male, afsløret. Billedet forestiller en regnbue, hvor elever derefter har haft frihed til at male lige præcis det, der betyder noget for dem.

Specialtilbuddet Satellitten blev oprettet i august 2000 med én klasse. Løbende er tilbuddet blevet udvidet, så Satellitten i dag har plads til 64 elever. Specialklasserækken er til børn med autismespektrumforstyrrelser og/eller ADHD.