Jan efter hjertestop: Brug al den hjælp du bliver tilbudt

Efter et hjertestop startede Jan Toft Nielsen i et genoptræningsforløb i rehabiliteringsenheden ved Randers Sundhedscenter og arbejder nu næsten 30 timer om ugen. Han råder alle til aldrig at sige nej til genoptræning.

12. oktober 2024 ændrede 52-årige Jan Toft Nielsens liv sig for altid. Den dag fik han hjertestop, måtte efterfølgende genoplives og lever nu med kognitive udfordringer. Han var indlagt på hjerteafdelingen på Skejby Sygehus i en måned og på Skive neurorehabilitering i 14 dage, inden han igen kom hjem. Kort tid herefter blev han kontaktet af Randers Sundhedscenter, hvor bl.a. ergoterapeut, Stinne Rotbøll Jensen, kom hjem til ham for at hjælpe ham i den nye virkelighed, der ventede ham.

”Det var en hård tid for både mig og min familie. Jeg forstod ikke, hvad der var sket med mig. Her fungerede det rigtig godt, at personale fra sundhedscentret kom hjem til mig. De talte med mig om, hvad der var sket, og hvordan de kunne hjælpe mig,” siger Jan Toft Nielsen.

7 måneders genoptræningsforløb

Jan Toft Nielsen startede i et genoptræningsforløb i Randers Sundhedscenter, hvor han blev udfordret med styrketræning, balance og udholdenhed. Derudover fik han kognitiv træning og lærte strategier til at kunne håndtere hverdagen. Han havde samtaler med ergoterapeut, Stinne Rotbøll Jensen og blev en del af en ugentlig samtalegruppe med andre, der ligesom ham, havde oplevet pludselig at blive ramt af livstruende sygdom.

”Når man har været udsat for f.eks. et hjertestop, hvor hjernen kan blive påvirket, ser vi på, hvordan vi hjælper det hele menneske. Forstået på den måde, at vi sammensætter et genoptræningsforløb, hvor der er fokus på sundhed og fysisk træning, men hvor der i høj grad også er fokus på de ting, man ikke umiddelbart kan se. Det kan være, hvordan et hjertestop har påvirket én psykisk, og hvordan vi i fællesskab kan finde strategier til, hvordan man f.eks. kan håndtere kognitive udfordringer. Man bliver f.eks. hurtigere hjernetræt og har svært ved at overskue hverdagen,” siger Stinne Rotbøll Jensen, ergoterapeut i Randers Kommune.

Jan Toft Nielsen havde også samtaleforløb med en sygeplejerske og blev en del af et hjerte hold. Hver uge trænede han sine muskler og blev samtidig klogere på medicin, mad, og hvordan han bedst passer på sit hjerte fremover.

”Al den hjælp jeg har fået, har givet mig så meget – især samtalegrupperne. Selvom jeg var den eneste, der havde haft et hjertestop, fik jeg meget ud af det. Vi havde et specielt bånd, hvor vi kunne tale frit om det, der fyldte for os hver især, og medarbejderne var gode til at lytte til os, så vi hver især kunne tale om det, vi havde på hjerte, ” siger Jan Toft Nielsen og fortsætter:

”For mig var det f.eks. særlig vigtigt at tale om, hvordan det, der er sket med mig, også har påvirket min familie. Og måske kan min oplevelse give anledning til, for mine bekendte og andre, at tage de svære snakke, f.eks. om hvad der skal ske med os, når vi ikke er her mere.”

Arbejder fire dage om ugen

Kort før sommerferien i år afsluttede Jan Toft Nielsen sit forløb i sundhedscentret og med hjælp fra jobcentret, begyndte han i august igen med at arbejde. Han vendte tilbage til det skadeservicefirma, hvor han har arbejdet i 12 år.

”Det er helt vildt, at jeg godt 14 måneder efter hjertestoppet står her og er på arbejde fire dage om ugen. Men det er min forventning, at jeg i løbet af det første halve år af 2026 arbejder fuld tid,” siger Jan Toft Nielsen, og han opfordrer derfor alle til at tage imod al den hjælp, de bliver tilbudt:

”Mit liv blev ændret, da jeg fik et hjertestop, men jeg er her i dag, fordi jeg tog imod al den hjælp, jeg blev tilbudt. Jeg ved ikke, hvad der ville være sket, hvis jeg havde været overladt til mig selv.”

Jan Toft Nielsen vil gerne dele sine erfaringer med andre. Derfor har han f.eks. tilbudt at komme og holde oplæg på sundhedscentret, og han har vha. chatGPT skrevet en bog, som han har delt på Facebook. For som han siger: ”Jeg har noget på hjertet, og hvis det bare kan gøre en forskel for én person, så er det det hele værd.”