Dekorativt
Foto © Foto: COLOURBOX

Mariagervej skal have ny asfalt

Der skal lægges ny asfalt på Mariagervej i Randers i perioden fra den 15. juni til den 26. juni 2025. Arbejdet bliver udført om aftenen og natten, hvor der vil være afspærringer og mulige støjgener for beboere i området. I dagtimerne bliver der ikke arbejdet og strækningerne kan passeres med forsigtighed.

På Mariagervej omfatter arbejdet strækningen fra krydset ved Nørre Boulevard til rundkørslen ved Ringboulevarden – en strækning på cirka 1,3 kilometer. Projektet indledes med fræsning af den eksisterende asfalt den 15. juni, og hele strækningen forventes at stå færdig med ny belægning den 26. juni 2025.

Aften og natafspærring på Mariagervej under asfaltarbejde

I forbindelse med asfaltarbejdet på Mariagervej vil strækningen være helt spærret i tidsrummet fra kl. 18.00 til 06.00 på de dage, hvor arbejdet foregår. Det betyder, at beboere i området i denne periode ikke vil kunne benytte vejen til adgang til eller fra deres bolig.

Det anbefales at følge den midlertidige skiltning, som vil være opsat i området. For at lette arbejdet og sikre asfaltarbejdernes sikkerhed opfordres beboere til at parkere i de omkringliggende gader. Dette er nødvendigt for at sikre, at arbejdet kan udføres effektivt og under forsvarlige forhold.

Seneste nyt

Nyheder