
Aarhus2017: Dansk musiktradition gentænkes med indisk inspiration
Bollywood moder dansk bigband-musik og det klassiske kammerorkester, når der onsdag den 27. april 2016 er verdenspremiere i Randers på en musikalsk rejse i anledningen af Europæisk Kulturhovedstad 2017. Projektet 'Bollywood Beats and Big Band' turnerer efterfolgende i april og maj 2016 til Aarhus, Viborg og Kobenhavn.
Den indiske musik kan noget helt særligt. Det fandt The Beatles for eksempel ud af under en tur til Indien i 1968, hvor drengene fra Liverpool fandt inspiration til flere af deres indspilninger. Men hvad kan den eksotiske lyd af indiske melodier og instrumenter gore ved dansk bigband-musik og det klassiske kammerorkester. Det har Randers Kammerorkester og Aarhus Jazz Orchestra sammen sat sig for at undersoge. De to ostjyske orkestre samarbejder med nogle af Indiens mest respekterede musiknavne og danner i anledningen af Europæisk Kulturhovedstad 2017 ensemblet 'Bollywood Beats and Big Band'.
Musikalsk kulturmode giver krydderi til musikken:
Den danske saxofonist, komponist og orkesterleder, Lars Moller, dirigerer og komponere koncerterne. Han regnes i dag som en af de ledende figurer i skandinavisk jazz og nyder blandt andet stor anerkendelse for sin kreative, nuancerede brug af bigband-formatet. For publikum vil Bollywood Beats blive oplevelsen af et storslået orkester med alt hvad bigbandformatet har at byde på af forforende trutteri, overvældende melodier og klange, samtidig med at den indiske musik indgår som krydderier i en anderledes, men yderst velsmagende ret, lover han.
"Man kan bruge andre krydderier i mad, og det kan man altså også gore i musik. Man kan sige, at der er to indiske hovedingredienser, vi arbejder med i musikken. Den ene er fordybelsen gennem det melodiske, og den anden er den spændstige rytmik," udtaler Lars Moller.
Tidligere på året blev der afholdt en workshop i Indien. Her spillede Aarhus Jazz Orchestra sammen med indiske Abhijit Banerjee, der er en af verdens bedste tablaspillere. En tabla er et indisk trommeinstrument, der tilfojer en helt særlig lyd til den klassiske musik. I workshoppen deltog også en af verdens forende violinister - den indisk fodte Kala Ramnath. Hun har dybe rodder i både den syd- og nordindiske musiktradition og har med sit varme, intuitive og virtuose spil turneret over det mest af verdenen.
"I Indien gor man meget i at bringe forskellige genrer sammen. Men jeg har aldrig set nogen arbejde på den måde, som vi gor i 'Bollywood Beats and Big Band'. Det er ikke bare nogle musikere fra to forskellige genrer, der spiller sammen til en eller anden jamsession. Det her er virkelig at bringe to kulturer sammen", udtaler Kala Ramnath.
Præmieren i Randers
I perioden 27. april - 9. maj 2016 kan Kala Ramnath og Abhijit Banerjee opleves sammen med de to ostjyske orkestre under navnet 'Bollywood Beats and Big Band" ved syv koncerter rundt om i Danmark. Premieren finder sted på Værket i Randers
"Ved at smelte tre musiktraditioner sammen til en intens og anderledes fælles helhed, vil vi gentænke lyden af traditionel klassisk musik," fortæller orkesterchef David Riddell fra Randers Kammerorkester.
'Bollywood Beats and Big Band' præsenterer i efteråret 2017 under den Europæiske Kulturhovedstad et storre projekt med flere Bollywoodprægede elementer. Projektet sker i samarbejde med Fonden Aarhus 2017, Statens Kunstfond, Aarhus Kommune, Viborg Kommune, Dokk1, Kulturprinsen, SPOT Festival, DR Musikariet, Aktion Bornehjælp, FO Aarhus, Det danske kulturinstitut, Frederiksberg Fonden.
'Bollywood Beats and Big Band' optræder i perioden 27. april - 9. maj 2016 folgende steder:
- Onsdag den 27. april 2016 på Værket, Randers
- Torsdag den 28. april 2016 til SPOT festival i Musikhuset, Aarhus
- Fredag den 29. april 2016 på Dokk1, Aarhus
- Mandag den 2. maj 2016 til bornekoncert på Dokk1, Aarhus
- Tirsdag den 3. maj 2016 til bornekoncert i Viborg Koncertsal, Viborg
- Sondag den 8. maj 2016 i DR koncerthuset, Kobenhavn
- Mandag den 9. maj 2016 til bornekoncert i DR koncerthuset, Kobenhavn
Vært/konferencier: Master Fatman: Han medvirker ved flere af Bollywood Beats and Big Bands koncerter, hvor han formidler fængslende fortællinger, og gor på den måde koncerterne til et imodekommende uformelt mode med plads til fordybelse.
Læs mere på www.randers-kammerorkester.dk og www.aarhusjazzorchestra.dk
Om Randers Kammerorkester:
Det er Danmarks eneste permanente professionelle kammerorkester. Orkestret spiller hvert år omkring 120 koncerter med kunstnere som eksempelvis den spanske operasanger José Carreras og den nordirske flojtenist James Galway. Dertil kommer borne- og skolekoncerter, transmissioner i Danmarks Radio, cd-udgivelser, turnéer m.m. Randers Kammerorkester er desuden husorkester i Aarhus Sommeropera og arbejder jævnligt sammen med Den Jyske Opera. Randers Kammerorkester stottes af Randers Kommune og Statens Kunstfond.