
Born bliver "Affaldsambassadorer" i Jennumparken
Fredag den 13. november blev bornene ved et udendorsarrangement i Jennumparkens fritidshjem udnævnt til affaldsambassadorer.
I januar 2020 udarbejdede personalet i Jennumparkens fritidshjem en drejebog for, hvordan der skulle arbejdes med nogle af Verdensmålene.
Forst i marts startede arbejdet, men drejebogen måtte ændres mange gange, da omdrejningspunktet nu blev corona.
Men det omstillingsparate personale navigerede fornemt i denne svære situation og planerne blev ændret, så overskriften blev bæredygtighed på flere niveauer.
De sidste måneder har bornene bl.a. arbejdet med affaldssortering og genbrug, og de har kreeret ting af genbrugsmateriale.
De yngste born på fritidshjemmet har arbejdet med "Fridas fodselsdag", og de store born har arbejdet med "Efter festen" sammen med Randers kommunes affalds skole.
I samme periode har bornene samlet affald i boligområdet Jennumparken tre gange.
Gennem ovennævnte arbejde har bornene kvalificeret sig til udnævnelse som "Affaldsambassador"
Ved arrangementet deltog inspektor, Peter Pedersen fra boligorganisationen "Mollevænget og Storegaarden". Han takkede bornene for deres indsats i Jennumparken og kvitterede med store "godbidder"
Bornene blev dekoreret med en "Verdensmålsmedalje". Den bestod af en noglesnor med verdensmålene, og i karabinhagen var der hægtet en medalje på, som det enkelte barn selv havde kreeret af en udbanket kapsel påsat med perler.
Foruden denne kåring som affaldsambassadorer har bornene "vundet" en tur til Naturhistorisk Museum i Aarhus, hvor de skal se en udstilling omhandlende Verdensmålene.
Der vil også blive lavet et spændende oplæg, hvor der vil være fokus på, hvordan naturen loser problemerne med affaldssortering og genbrug.
Derefter får bornene lov til at skabe dyr af genbrugsmateriale.
Alt foregår/gik naturligvis efter de gældende Covid-19 restriktioner.
Arbejdet med verdensmålene fortsætter i 2021 med spændende aktiviteter, hvor Jennumparkens fritidshjem bl.a stotter op om Randers Kommunes projekt med at genanvende hård plast til eksempelvis designerstole.
Et andet mål er også at stotte projektet "Solarsack" - hvor iværksætteren, Alexander Locke fra Rander,s har udviklet et vandrensningssystem, som på få timer kan rense fire liter vand ved hjælp af solens uv-stråler.