Born fra Regnbuen Himmeldalen har lavet årets heks
Traditionen tro står lokale born bag den heks, der sendes til Bloksbjerg fra Tronholmen sankthansaften.
Heksen er i år inspireret af bornebogen og filmen om "Prop og Berta".
"I forbindelse med kulturbyåret har vi arbejdet med emnet Onskelandet, hvor bornene skulle bruge deres fantasi og lave forskellige fantasi historier. Vi har på Regnbuen læst en masse boger hojt for bornene, blandt andet om Prop og Berta. Så da vi blev spurgt om vi kunne tænke os at lave dette års heks til Sankthansbålet, så kunne det selvfolgelig kun være en heks fra Prob og Berta," fortæller Pædagogmedhjælper, Gitte Villum Jorgensen.
Hun fortæller desuden, at bornene blev spurt om, hvordan en sådan en heks ser ud.
"Det stod meget klart fra starten, af det var en pige. Og hun bestemt skulle have en kost hun kan flyve på. Mange af bornene har lavet arbejdstegninger om, hvordan hun kan se ud, og at hun havde en kæmpe vorte på næsen samt et par hugtænder i munden."
På den måde blev heksen med navnet "Fuld-af-tricks" til.
Arrangementet på Tronholmen starter klokken 20 og slutter ved 21.30 tiden, fredag den 23. juni. Allerede fra kl. 19 sælges der helstegt pattegris med tilbehor.
Båltalen bliver holdt af den kendte blærerov Mads Christensen. Manden der formår at provokere og udfordre sit publikum.
"I de senere år har vi haft flere båltalerne som både har været rapkæftede og provovende, samtidig med at de er kommer med nogle tankevækkende ord. Jeg er helt sikker på, at Mads Christensen vil kunne fortsætte den tradition på flotteste vis, " udtaler eventchef Mette Bertelsen.
Mads Christensen begyndte sin professionelle karrierer som blærerov på magasinet Euroman. Karrieren tog for alvor fart i 1998 med bogen "Den Store Blærerov". Siden er det blevet til flere boger, deltagelse i både radio- og tv-programmer, og foredrag for fulde huse.