Trivslen stiger blandt Randers Kommunes medarbejdere

Randers Kommune har i december 2019 gennemfort en trivselsmåling blandt sine medarbejdere. 87 procent af medarbejderne har svaret, og undersogelsen viser, at trivslen er oget siden 2016, hvor den seneste trivselsundersogelse og arbejdspladsvurdering blev gennemfort.

Alt i alt er 89 procent af alle medarbejdere tilfredse med at arbejde på deres arbejdsplads. Det samme gælder for 93 procent af alle ledere. Det er en stigning fra 2016.

"Både ledere og medarbejdere i Randers Kommune gor en kæmpe indsats, som fortjener stor anerkendelse og tillid. Jeg er rigtig glad for resultatet, som viser en hoj trivsel og fremgang i besvarelsesprocenten. Selvfolgelig er der også ting, vi kan arbejde med. Her er målingerne et værktoj, som ledere og medarbejdere i fællesskab kan anvende til at se på, hvad der er godt, og hvad der kan blive endnu bedre," siger kommunaldirektor Jesper Kaas Schmidt.

87 procent af medarbejdere har svaret på undersogelsen. Det er en stigning fra 2016 og hojt i forhold til sammenlignelige kommuner.

Stolt af at arbejde i kommunen

83 procent af medarbejderne er helt enige eller overvejende enige i udsagnet: Jeg er stolt af at være ansat på min arbejdsplads i Randers Kommune. 88 procent er helt eller overvejende enige i, at de onsker at være ansat i Randers kommune om et år. Og 77 procent vil anbefale andre at soge job i Randers kommune. Dermed er der på alle tre sporgsmål en stigning i forhold til 2016, hvor der også blev gennemfort trivselsundersogelse og arbejdspladsvurdering.

Også plads til forbedringer

I den fysiske arbejdspladsvurdering (APV) erklærer 55 procent af medarbejderne sig tilfredse med indeklimaet på deres arbejdsplads. 64 procent er tilfredse med lydniveauet på deres arbejdsplads, og 79 procent er tilfredse med ergonomien på deres arbejdsplads.

"Der er selvfolgelig plads til forbedringer på nogle punkter, men resultaterne skal jo også ses i lyset af de mange opgaver, vi som kommune loser. Der vil være stoj på borneområdet, ligesom der kan forekomme tunge loft på ældreområdet. Arbejdet med at håndtere de fysiske udfordringer ligger lokalt på arbejdspladserne, og er noget ledere og medarbejdere laver konkrete handleplaner på, " siger Jesper Kaas Schmidt.

Næste skridt er, at arbejdsmiljogrupper på de enkelte arbejdspladser folger op på trivselsmålingen. Her vil de både se på de gode ting, der skal fastholdes, og på de udfordringer, hvor der skal findes losninger.

"Det er netop kernen i den gode proces, hvor rapporterne omsættes til handling, og hvor gode losninger på arbejdspladsen bidrager til forbedring og fastholdelse af et godt arbejdsmiljo," siger Jesper Kaas Schmidt.

For at understotte processen afvikles der i den kommende tid workshops for arbejdsmiljogrupper og tillidsrepræsentanter ved Randers Kommune. Syv hold er allerede fuldt bookede.