start på hovedindhold

Skraldebilerne kører igen torsdag

Pga. arbejdsnedlæggelse kørte skraldebilerne ikke onsdag d. 15. april, men tømningerne forventes indhentet i løbet af en uge.

OPDATERING ONSDAG KL. 17:
Indsamlingen af affald og genbrug kører igen torsdag. Der kan være en dags forsinkelse på at få tømt sin affaldsbeholder den kommende uge, men så forventes alt at være indhentet.
Skraldebilerne kører også lørdag, så har du stillet beholderen frem fredag, og er den ikke blevet tømt, så lad den gerne stå til lørdag.

--

Skraldebilerne er ikke startet på ruterne i dag, og vil ikke komme på vejene. De manglende tømninger forventes at kunne indhentes i løbet af ugen.

Skulle du have haft tømt din beholder i dag, og er den fuld, kan du stille ekstra, sorteret affald i klare poser eller sække ved siden af beholderne. Så tager skraldemændene det med, når de kommer.

Storskrald og undergrundscontainere tømmes som vanligt.

Nyheder