Kongen i målområdet
Foto © Lars Horn / Baghuset
start på hovedindhold

Blog - Royal Run 2026

H.M. Kongen besøger Randers i anledning af Royal Run. Her på siden kan du følge med i besøget, løbet og de mange aktiviteter, der er i byen i anledning af Royal Run.

Svaleparken holdt Royal Side Run i kølvandet på Royal Run

Dagen efter Royal Run var der Side Run på ældrecenter Svaleparken. Her blev der uddelt hele 110 medaljer til de mange deltagere. Udover deltagelse fra beboere og medarbejdere kom frivillige, lokale dagplejere, regionens botilbud i Assentoft samt Nicolai Estrup, formand for omsorgsudvalget, forbi. Alle var med til at skabe en skøn dag.

Formiddagen bød på masser af motivation, fællesskab på tværs af generationer, gejst og glade beboere og gæster. Det gode vejr satte prikken over i’et på en hyggelig dag, som bl.a. blev afsluttet med frokost og grillpølser.

Royal Side Run på Svaleparken

Tak for i dag og en skøn Royal Run i Randers

Da den sidste deltager, Karina, krydsede målstregen ved Royal Run i Randers, ventede der en helt særlig hyldest. Frivillige og løbeklubber dannede espalier og klappede hende i mål, inden en unik Royal Run-stofblomsterbuket blev overrakt af Erik Bo Andersen, formand for Sundheds, Kultur og Idrætsudvalget i Randers Kommune.

Buketten er lavet af genbrugte materialer fra tidligere eventudsmykning og er én af fem særlige buketter – én til hver værtsby. Initiativet blev også gennemført sidste år med stor succes og er en hyldest til fællesskabet, viljen og glæden ved at være med helt til det sidste. Tak til alle frivillige, løbeklubber og deltagere for at gøre Royal Run i Randers til en festlig og hjertevarm dag.

5 km walk

Det skønne ved Royal Run er, at man både kan løbe og gå. De sidste, som skal ud på 5 km-ruten, bliver snart sendt af sted. Her er billeder fra Tørvebryggen kort efter starten.

Der er gang i eventzonerne rundt omkring

Den daglige busterminal er forvandlet til den Vidunderblå Plads med gadeteater og mange andre kulturoplevelser på programmet frem til kl. 17.00.

På Jens Otto Krags Plads er der hygge med musik, mad, workshops og meget andet frem til kl. 17.30.

Korsang på 10 km-ruten

350 aktører laver underholdning langs ruterne eller i de mange eventzoner. Her er det Randers Bykor, der synger for deltagerne på 10 km-ruten.

Randers Bykor på 10 km-ruten

Pynt langs 10 km-ruten

Pynt på 10 km-ruten

Kongen oplevede et udpluk af Harbour Challenge Randers

Tommy Bach fra Harbour Challenge Randers fortalte Kongen om Harbour Challenge, mens cirka 50 personer var i gang med aktiviteter til vands og på land ved siden af.

Gudenåen er afsæt for det årlige Harbour Challenge Randers. Den lokale forening RgF har i 10 år arrangeret et årligt OCR-forhindringsløb, hvor deltagerne både elite og bredde fra hele landet skal igennem en 7 km-rute med 40 forhindringer. Løbet er iscenesat med forhindringer både på vand og til lands i det rå industrielle havnemiljø og inspireret af militære forhindringsløb. Der er ca. 1500 deltagere.

Tommy Bach fra Harbour Challenge Randers følges med Kongen
Fotografi © Lars Horn / Baghuset

Kongen oplevede et element af Flodbyen og mødte nutidens og fremtidens håndværkere

På vej hen til startportalen kom Kongen forbi en model, som viste et lille udpluk af den kommende Flodbyen Randers. Tre modeller af de kommende Gudenå-huse stod på et "dige". Chef for Plan, By og Natur i Randers Kommune, Randi Vuust Skall, formidlede kort Flodbyen Randers, som er planlagt til at skyde op, hvor der i dag er havn. Havnen flyttes længere ud i Randers Fjord og gør plads til i alt 8000 nye borgere. Læs mere om Flodbyen Randers-udstillingen, som du selv kan opleve.

På turen forbi de tre modelhuse af Flodbyen passerede Kongen en frivillig snedker, Helle Ejersbo, fra Håndværkermuseet/Museum Østjylland, der stod ved en høvlebænk og trak en såkaldt mesterspån.

Kongen mødte derefter unge elever fra erhvervsskolen Tradium, som var i gang med at bygge det tredje hus i Flodby-modellen. Formålet var at illustrere fremtidens håndværk. Kongen snakkede med to håndværkere – murerlærling, Ida Søndergaard Kejser, og seniorelektriker Freddy Kjærulff. Håndværkerne fortalte om kvalitet i håndværksfagene i dag, og hvilke kvalifikationer der kræves i fremtiden.

Her kommer H.M. Kongen i mål

Kongen løber i mål

Kongen er løbet i mål og fik overrakt medalje af 18-årige Johannes Poulsen. Johannes er en af 30 unge, der har deltaget i Ungeløftets træningsforløb. Johannes løber selv 10 km senere på dagen, som løbedebutant. Johannes har brugt træningsforløbet som motivation til sin personlige udvikling. Via Projekt Run har Johannes fundet vej til uddannelse og læreplads. Flere af deltagerne på Ungeløftets træningsforløb kommer fra Projekt RUN.

Kongen delte herefter selv 30 medaljer ud til deltagere. 

Kongen løber One mile-ruten

Kongen løber med på One mile-ruten.

Årets første Royal Run skydes i gang

Carlo Mains fra Randers Freja Atletik & Motion, der er ansvarlig for løbet, modtog Kongen ved startportalen. Her skød Kongen løbet i gang med et signalhorn til den første start på One mile-ruten kl. 10.45.

Korsang, highfives og rytmiske gymnaster

Kongen kom forbi Randers Teater Kor og gjorde her et kort ophold. Svend Brinkmann introducerede Randers Teater Kor, som er en del af Korby Randers med i alt 31 kor. Kongen lyttede derefter kortvarigt til et vers af "Elsker dig så meget" af Blæst.

På vej til startområdet hilste Kongen på publikum og en del highfives blev udvekslet.

Kongen kom forbi 17 rytmiske gymnaster fra Randers Gymnastiske Forening, RgF, opstillet i en linje, hvor de i dans og bevægelse med brug af stof og vimpler illustrerede, at Kongen gik langs med Gudenåen og vandet. Det stoflige viser transformationen fra en rå betonhavn til de fremtidige grønne og bløde, rekreative områder i Flodbyen Randers.

H.M. Kongen bliver modtaget

Kongen blev modtaget af borgmester Rosa Lykke Yde og Svend Brinkmann, professor i psykologi ved Aalborg Universitet, ph.d., Randersborger og aktiv bruger af kultur i byen.

Svend Brinkmann ledsager Kongen til startportalen.

Historiske både i vandet

I anledningen af Royal Run er to historiske robåde kommet i vandet.

Den Blå Chalup - den tidligere kongelige robåd er blevet renoveret af gruppe dedikerede frivillige fra Randers.

Kaagen er en tro kopi af de pramme, som pramdragerne i 1800-tallet fragtede varer via Gudenåen.

Du kan besøge begge de historiske både i løbet af dagen på havnekajen ud mod Havnegade ved de store Randers-bogstaver.

Kongeskibet Dannebrog er ankommet

H.M. Kongen er ankommet til Randers Havn med Kongeskibet Dannebrog.

Klar til at tage imod H.M. Kongen

Publikum er klar til at tage imod Hans Majestæt Kongen på Randers Havn.

Publikum sidder i Randers Havn og venter på Kongen

Kongeskibet Dannebrog er på vej til Randers

Inden H.M. Kongen sætter gang i årets Royal Run i Randers, ankommer Hans Majestæt Kongen til Randers ombord på Kongeskibet Dannebrog.

Skibet er nu på vej ind gennem Randers Fjord. Her fotograferet kl. 07.20 ved Udbyhøj Lystbådehavn.

Kongeskibet lægger til kaj på Randers Havn omkring kl. 10.00 flankeret af lokale robåde, kanoer og kajakker.

Kongeskibet Dannebrog på vej ud for Udbyhøj Lystbådehavn