Folkeskoler og skoledistrikter

Her kan du se en oversigt over folkeskolerne i Randers Kommune og hvilket skoledistrikt, dit barn hører til.

I Randers Kommune er der 19 folkeskoler. Vi har listet dem op her med kontaktoplysninger og link til skolernes egne hjemmesider. Du kan også finde oplysninger om hver enkelt skole ved at finde den på kortet.

Asferg Skole

Østergade 2
8990 Fårup
Telefon: 8915 4000
E-mail: asfergskole@randers.dk
Hjemmeside: asfergskole.randers.dk

Assentoftskolen

Skolevej 14-20, Assentoft
8960 Randers SØ
Telefon: 8915 4060
E-mail: assentoftskolen@randers.dk
Hjemmeside: assentoftskolen.randers.dk

Bjerregrav Skole

Over Fussingvej 7
8920 Randers NV
Telefon: 8915 4321
E-mail: bjerregravskole@randers.dk
Hjemmeside: bjerregravskole.randers.dk

Blicherskolen

Haldvej 6
8981 Spentrup
Telefon: 8915 4355
E-mail: blicherskolen@randers.dk
Hjemmeside: blicherskolen.randers.dk

Fårup Skole og Børneby

Fårup Skolevej 5
8990 Fårup
Telefon: 8915 4080
E-mail: faarupskole@randers.dk
Hjemmeside: faarupborneby.randers.dk

Grønhøjskolen

Nørreled 3
Ø. Tørslev
8983 Gjerlev J
Telefon: 8915 4660
E-mail: gronhojskolen@randers.dk
Hjemmeside: gronhojskolen.randers.dk

Havndal Børneby

Solsikken
Søringen 3
8970 Havndal
Telefon: 8915 4300
E-mail: havndal.skole@randers.dk
Hjemmeside: havndalborneby.randers.dk

Hobrovejens Skole

Gethersvej 36
8900 Randers
Telefon: 8915 4455
E-mail: hobrovejens.skole@randers.dk
Hjemmeside: hobrovejensskole.randers.dk

Hornbæk Skole

H. C. Andersens Vej 1
8920 Randers NV
Telefon: 8915 4200
E-mail: hornbaek.skole@randers.dk
Hjemmeside: hornbaekskole.randers.dk

Korshøjskolen

Skolevænget 1, Harridslev
8930 Randers NØ
Telefon: 8915 4700
E-mail: korshojskolen@randers.dk
Hjemmeside: korshojskolen.randers.dk

Kristrup Skole

Skolegade 4
8960 Randers SØ
Telefon: 8915 4141
E-mail: kristrup.skole@randers.dk
Hjemmeside: kristrupskole.randers.dk

Langå Skole

Vennevej 6
8870 Langå
Telefon: 8915 4020
E-mail: langaa.skole@randers.dk
Hjemmeside: langaaskole.randers.dk

Afdeling - Satellitten
Telefon: 8915 5970
E-mail: satellitten@randers.dk
Satellittens hjemmeside

Munkholmskolen

Bymarksvej 18
Stevnstrup
8870 Langå
Telefon: 8915 4040
E-mail: Munkholmskolen@Munkholmskolen.dk
Hjemmeside: munkholmskolen.randers.dk

Nørrevangsskolen

Glentevej 15
8930 Randers NØ
Telefon: 8915 4380
E-mail: noerrevangsskolen@randers.dk
Hjemmeside: norrevangsskolen.randers.dk

Rismølleskolen

Rismøllegade 15
8930 Randers NØ
Telefon: 8915 4400
E-mail: rismoelleskolen@randers.dk
Hjemmeside: rismolleskolen.randers.dk

Søndermarkskolen

Skanderborggade 65
8940 Randers SV
Telefon: 8915 4960
E-mail: soendermarkskolen@randers.dk
Hjemmeside: sondermarkskolen.randers.dk

Tirsdalens Skole

Rs. Hougårdsvej 50
8960 Randers SØ
Telefon: 8915 4160
E-mail: tirsdalens.skole@randers.dk
Hjemmeside: tirsdalensskole.randers.dk

Vestervangsskolen

Nålemagervej 120
8920 Randers NV
Telefon: 8915 4950
E-mail: vestervangsskolen@randers.dk
Hjemmeside: vestervangsskolen.randers.dk

Østervangsskolen

Dronningborg Boulevard 33
8930 Randers NØ
Telefon: 8915 4444
E-mail: oestervangsskolen@randers.dk
Hjemmeside: ostervangsskolen.randers.dk

Find dit skoledistrikt

Find det skoledistrikt, I hører til ved at indtaste jeres adresse i søgefeltet her: Husk at indtaste husnummer.