start på hovedindhold

Spildevandsplan boligområde Skovparken i Stevnstrup

Byrådet har vedtaget at sende et forslag til spildevandsplan for kloakering af boligområde Skovparken i Stevnstrup i offentlig høring.

Annoncering - Miljø
Natur, miljø og klima
Type

Spildevandsplan

Område

8870 Langå

Høringsfrist
Offentliggjort
Type

Spildevandsplan

Område

8870 Langå

Høringsfrist

21. oktober 2025

Offentliggjort

26. august 2025

Spildevandsplan

Byrådet vedtog på mødet den 26. august 2025, at sende et forslag til spildevandsplan for et nyt boligområde Skovparken ved Randersvej i Stevnstrup i offentlig høring. Området er ikke omfattet af kommunens spildevandsplan, og der skal derfor vedtages et tillæg til spildevandsplanen. Området planlægges separatkloakeret.

Spildevandet fra det nye boligområde ledes til Langå Renseanlæg. Vand fra tage og veje ledes til nyt bassin, hvor det forsinkes og renses. Det rensede vand ledes til Nørre Å via moseområde.

Planforslaget offentliggøres i en periode på 8 uger. Du har mulighed for at komme med et høringssvar til planen her på siden.

Læs Planforslaget.

Miljøvurdering

Byrådet har afgjort, at der ikke foretages en egentlig miljøvurdering af planforslaget.

Planforslaget vurderes på baggrund af en screening, ikke at kunne få en væsentlig indvirkning på miljøet og er derfor ikke omfattet af krav om miljøvurdering.

Randers Kommune har lagt vægt på følgende:

  • at renseanlægget har kapacitet til at modtage spildevandet fra området.
  • at udledningen af regnvand fra området ikke vil hindre målopfyldelse i recipienten og ikke påvirker yngle- og rasteområder for spidssnudet frø, ved rensning i et traditionelt vådt regnvandsbassin eventuelt suppleret med yderligere rensning for metaller.
  • at udledning/afstrømning fra området fortsat skal ske til et moseområde nord for lokalplanområdet for at undgå en påvirkning som følge af en mindre vandtilførsel. Det er vurderet at mosen kan tåle at blive mere fugtig, og at tilførsel af en eventuel større mængde overfladevand kan have en positiv påvirkning af mosen.

Se Screening for miljøvurdering.

Afgørelsen herom kan for så vidt angår retslige spørgsmål påklages til Miljø- og Fødevareklagenævnet indenfor 4 uger. Klage skal indgives via Miljø- og Fødevareklagenævnets klageportal. Du kan læse mere om, hvordan du klager over afgørelsen på Miljø- og Fødevareklagenævnets hjemmeside.

Klagefristen udløber den 23. september 2025.

Hvis du vil klage over, at der ikke laves en miljøvurdering, skal det ske til Miljø- og Fødevareklagenævnet.

Høringssvar til planen vil ikke blive betragtet som en klage over afgørelsen, om at der ikke foretages en miljøvurdering af planen og videregives ikke til Natur- og Fødevareklagenævnet.

Vær opmærksom på, at alle høringssvar løbende vil blive offentliggjort herunder.

Høringssvar (1)

Tina Kristiansen

8870 Langå

Tillæg nr. 51 til Spildevandsplan 2009 - 2012. Skovparken, Stevnstrup Nord

Undertegnede ejere af matrikel 7z afgiver hermed høringssvar til ovenstående spildevandsplan.


Vi tager klart og utvetydigt afstand fra, at vores moseområde, beliggende på hele matrikel 7z, på nogen måde inddrages i spildevandsplanen.

Vi ønsker hverken direkte eller indirekte påvirkning af matriklen, i form af tilledning af tag- og overfladevand, regnvand, oversvømmelse eller anden ændret vandstand, som kan oversvømme eller på anden måde ændre vandstanden i vores moseområde.

Vi ønsker ikke yderligere vandledning gennem eksisterende rørunderføring under Randersvej end det, der er tilfældet i dag.

Moseområdet og bækken på matriklen er private naturarealer, og vi ønsker ingen ændringer af deres nuværende tilstand.

Vi afviser enhver risiko for forurening af vores jord, mose, sø, grøft og vandløb, med metaller, tungmetaller eller andre stoffer fra boligområdet ved Skovparken.

Vi accepterer ikke nogen form for tilledning, ændring, belastning eller aflastning på vores moseområde som følge af spildevandsplanen.


Ejendomsretten er beskyttet af Grundlovens § 73. Det er vores udtrykkelige holdning, at vores matrikel 7z ikke på nogen måde skal indgå i eller påvirkes af spildevandsplanen, hverken nu eller i fremtiden.


Med venlig hilsen

Jens og Tina Kristiansen

Ejere af matrikel 7z


Blanketnummer 129589