Tværgående samarbejde og en fælles plan
Den nok vigtigste forudsætning for at lykkes med de nødvendige forandringer er, at vi – både internt i kommunen og i forhold til samarbejdspartnere – kan samles om en strategisk plan med et fælles mål.
31. august 2025
3. juni 2025
De udfordringer, som Randers Kommune står overfor, er betydelige. Hvis vi skal realisere ambitionerne om varige og væsentlige forandringer af kommunens socioøkonomiske forhold, vil det kræve en meget høj grad af samarbejde og koordinerede indsatser på tværs – både internt i kommunen og mellem kommunen og eksterne samarbejdspartnere.
Vigtigst af alt stiller det dog krav om, at kommunens vigtigste aktører kan stå sammen og finde løsninger i en fælles strategisk plan. En plan, der samtidigt bør indeholde konkrete målsætninger om forandringer og løbende opfølgning.
Med denne Hvidbog er der skabt et fundament for, at en sådan plan kan udarbejdes som led i den næste fase af arbejdet med Fremtidens Randers.
Har du forslag til, hvordan der kan blive lavet en fælles plan, der indeholder konkrete mål om forandringer, kan du komme med dine inputs her.
Høringssvar (2)
Søren Christensen
8900 Randers C
Revidér P plads regler i city - mange har ikke bil! Licens P strammes op!
Kommunen bør slette reglen om 1 Plads for nybygget bolig i City. Mange der bosætter sig i centrum, ønsker ikke/ har ikke brug for bil.
- Reglen er en hindring/ fordyrelse for indretning af nye boliger i tidligere erhvervsejendomme, og naturligvis også for nybyggeri
- Pladsen i centrum er i forvejen begrænset, og fordyrer nybyggeri/ nyindretning. Se også vedhæftede fra Concito
- P Plads til beboerne, skal derfor flyttes udenfor centrum på de større Kommunale pladser
- Beboere i midtbyen betaler kun 200/ md. for ubegrænset parkering på Kommunale pladser. Derfor må det også kræves, man går de få meter til sin evt. parkerede bil. Den begrænsede Beboerparkering ifm. bolig skal kun være for korttids (max 15 min.) Og langtid til evt. beboer handicap P
- Alle Kommunale P pladser i centrum skal ikke være tilladt beboerlicens parkering. De skal være forbeholdt kunder i butikkerne (1 - 3 timer - gratis)
- Flere ejendomme i centrum af Randers trænger/ bør restaureres. Og indrettes til nye attraktive beboelser. Snærende bevaringsregler bør lempes
- Det giver ingen mening at lade ejendomme forfalde og skæmme byen, blot pga. en forældet bevaringsværdi over grad 3
- Direkte fredede ejendomme skal naturligvis restaureres med blik for gamle detaljer. Men fravig alt for forældede metoder og materialer
- Når midtbyen trænger til et kraftigt løft, bør Kommunen ikke fastholde firkantede/ forældede regler, der ikke fremmer byens fremtræden
Vedhæftede dokumenter
Anne Sofie Mørk Puggaard
8920 Randers NV
Mød borgerne i øjenhøjde
Min mand og jeg er flyttet til Randers for ca. 3 år siden fra Aalborg. Vi oplever, at myndigheder og sundhedsprofessionelle taler ned til os og i nogle tilfælde er aggressiv og konfliktoptrappende. Det har gjort sig gældende hver gang, vi har været i kontakt med myndigheder og sundhedsprofessionelle. Det drejer sig både om politi, egen læge og fysioterapi samt personale og på borgerservice. Jeg er opmærksom på, at politi sundhedspersonale ikke hører ind under kommunen, hvorfor jeg har skrevet det i denne kategori om tværgående samarbejde.
Mit forslag er at inkludere et indsatsområde om, hvordan borgerne bliver mødt af myndighedspersoner og lignende. For mig er det vigtigt at blive mødt værdigt og i øjenhøjde. Når vi møder hinanden positivt med høje forventninger, får vi positivt tilbage og vores forventinger bliver indfriet. Når vi møder hinanden negativt, bliver de lave forventninger også indfriet.
Så, lad os løfte hinanden op frem for at trække hinanden ned.