Kommunikation

Kommunikation understøtter kommunens arbejde som koncern og udviklingen af Randers Kommune som samfund.

Kommunikationsafdelingen har følgende opgaveportefølje:

  • Ekstern og intern kommunikation
  • Drift af kommunens kommunikationsplatforme herunder web og sociale medier
  • Løbende udvikling af kommunikationsstrategi
  • Kommunikationsrådgivning
  • Intern kommunikation til medarbejdere ved Randers Kommune herunder drift af intranet og personaleblad
  • Kommunikation rettet til borgere, virksomheder og omverden både via PR, web og annoncering
  • Udvikling af digitale platforme og sociale medier
  • Pressesamarbejde
  • Grafisk design og grafiske elementer

Kommunikationschef
Karen Balling Radmer
T: 8915 1531
M: 5156 2531
kbr@randers.dk

Kommunikationsmedarbejder (Erhverv, Miljø & Teknik, Byråd)
Christian Sloth Olesen
T: 8915 1527
M: 2943 7292
cso@randers.dk

Journalist (Kultur og events)
Kenneth Lemvig Sørensen
T: 8915 1150
M: 4012 5708
kls@randers.dk

Kommunikationsmedarbejder (Randers Cykelby, Miljø & Teknik)
Britt Møller
T: 8915 1539
Majbritt.Moeller@randers.dk

Kommunikationsmedarbejder (Sundhed og Omsorg)
Marie Have Qvist (på barsel)
T: 8915 1503
mhq@randers.dk

Kommunikationsmedarbejder (Sundhed og Omsorg)
Dennis Serup Voigt Kristensen
T: 8915 1823
Dennis.Kristensen@randers.dk

Kommunikationsmedarbejder (Børn og Skole)
Martine Fibiger
T: 8915 1152
M: 2620 5250
martine.fibiger@randers.dk

Kommunikationskonsulent (Natur og Pensionistavisen)
Kim Brandt Thomsen
T: 8915 1926
M: 2843 3280
kim.brandt.thomsen@randers.dk

Kommunikationsmedarbejder
Mathias Freund Østergaard Nielsen
T: 8915 1904
M: 6020 9120
mfn@randers.dk

Webkonsulent og projektleder
Ulrik Fynbo
T: 8915 1914
M: 5156 2914
ulrik.fynbo@randers.dk

Webkonsulent og projektleder
Dorthe Dee
T: 8915 1915
M: 5156 2915
ddo@randers.dk

Digitaliseringskonsulent
Jan Hyldgaard Engrob
T: 8915 1046
M: 6126 8146
jhe@randers.dk

Webmedarbejder/kommunikationskonsulent
Kamilla Hansen
T: 8915 1728
kamilla.hansen@randers.dk

Grafik og Layout
Jeanette V. Bundgaard
T: 8915 1821
jvb@randers.dk