Mathias fra Nørre Ålum er messingblæser, når H.M. Dronningen besøger Randers Kommune

Prinsens Musikkorps skaber den musikalske ramme for Hendes Majestæt Dronningens besøg i Randers. I korpset spiller 47-årige Mathias Jensen, der bor i Nørre Ålum lidt udenfor Randers, han synes, det er noget helt særligt, at Dronningen besøger Randers Kommune.

Når messinginstrumenternes toner lyder fra Prinsens Musikkorps til Dronningens besøg i Randers den 31. august, er det med lokalt islæt i form af musiker og valdhornist, 47-årige Mathias Jensen, der bor i Nørre Ålum lidt uden for Randers. Med 18 års erfaring som stolt medlem af orkesteret, er koncerten på Randers Havn alligevel noget særligt for Mathias:

"Vi kommer jo rigtig meget rundt i landet og verden for at spille, men jeg synes, der er noget specielt over, at Hendes Majestæt Dronningen besøger Randers Kommune. Jeg er stolt af, at jeg er med til at spille, og at jeg kan repræsentere Randers Kommune i orkesteret," siger han.

Mathias bor i det naturskønne Nørre Ålum med Fussing Sø og Læsten Bakker tæt på.

Mathias er en blandt 16 professionelle musikere

Med valdhornsinstrumentet, der bæres som et klassisk posthorn, sender han sammen med orkesteret toner ud på Randers Havn, når Majestæten går i land om formiddagen og senere besøger Tronholmen.

"Vi er et messingorkester, der består af 16 professionelle musikere," fortæller han, "og vores opgaver er meget forskellige. Kongehuset er selvfølgelig øverste prioritet, men vi betjener også Forsvaret og det danske folk. Særligt de civile koncerter fylder meget."

Musikkorpset hører under Flyvevåbnet.

Når Prinsens Musikkorps er færdige på havnen, kører de i grupper videre til to plejehjem og spiller på Ældrecentret Bakkegården i Randers og Ældrecenter Kildevang i Langå, så nogle af de borgere, der måske ikke har mulighed for at opleve Dronningens besøg, alligevel kan være med.

Skaber den musikalske ramme

Bag musikken gemmer der sig 257 års historie siden grundlæggelsen i 1766, hvor Prinsens Musikkorps har leveret smukke toner og skabt glæde gennem blandt andet festlige sommerkoncerter i hele landet. Og nu, når Dronningen går i land på havnen i Randers, er de med til at skabe den musikalske ramme, der byder Dronningen velkommen.

"Jeg føler mig heldig og privilegeret i mit job," siger han og fortsætter, "Det er også et dejligt sted at arbejde."

Alle er velkommen til at komme og høre Mathias Jensen og musikkorpset spille, når vi tager imod Majestæten i Randers den 31. august.

Fakta: Her spiller Prinsens Musikkorps den 31. august

Landgang på havnen kl. 10.00

Ældrecenter Bakkegården kl. 13.00 (forbeholdt beboerne og deres pårørende)

Ældrecenter Kildevang kl. 13.00 (forbeholdt beboerne og deres pårørende)

Dronningens besøg i Tronholmparken kl. 15.50

Mere om H.M. Dronningens besøg

Nyheder